Dzień Patrona Szkoły

[foogallery id=”17288″]
19.02.2016 roku nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona Szkoły – Mikołaja Kopernika. Od ponad 50 lat postać Kopernika patronuje naszej szkole, stając się wzorem do naśladowania dla jej uczniów i absolwentów.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej. Pierwsza część miała charakter oficjalny. Najpierw zabrała głos Pani Wicedyrektor III LO Joanna Witkiewicz-Purta, która przywitała zaproszonych gości. W uroczystości uczestniczyli przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół III LO Pan Andrzej Kurowski oraz Prezes Stowarzyszenia Pro-Patria Pan Władysław Kałudziński.

Święto patrona naszej szkoły stało się także okazją do wręczenia nagrody im. Profesora Tadeusza Rostańskiego, wybitnego pedagoga III LO w Olsztynie. Pan Andrzej Kurowski krótko przypomniał historię tegoż wyróżnienia. Nagroda co roku trafia do ucznia osiągającego najlepsze wyniki z przedmiotów ścisłych i wyróżniającego się społecznym, humanistycznym podejściem do otaczających go ludzi i środowiska. W tym roku szkolnym Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół III LO wraz z Radą Pedagogiczną szkoły przyznało Nagrodę im. Profesora Tadeusza Rostańskiego uczniowi klasy III b Maciejowi Torhanowi. Nagrodę odebrała mama maturzysty, ponieważ Maciek brał w tym czasie udział w kolejnej olimpiadzie. Składamy serdeczne gratulacje!

W dalszej części uroczystości prowadzący apel Dominika Rodziewicz oraz Szymon Tymcio z klasy II B przypomnieli, że Patron III LO to nie tylko wybitny astronom, który dzięki swym odkryciom naukowym zrewolucjonizował postrzeganie świata, lecz przede wszystkim znakomity przedstawiciel doby renesansu – humanista, w którego kręgu zainteresowań znajdowało się wiele różnorodnych dziedzin. Postać tego wielkiego uczonego została również zaprezentowana z nieco innej perspektywy. Uczniowie klas pierwszych obecni na apelu mogli dowiedzieć się między innymi, skąd pochodzi nazwisko słynnego astronoma, co stało się z rękopisami Kopernika, co łączyło go z Anną Schilling oraz że przypisuje się mu wynalezienie kanapki. Ponadto wskazano, jakim miejscom w Olsztynie patronuje M. Kopernik. Z tym zagadnieniem był również powiązany konkurs dla klas pierwszych na najciekawszą mini-sesję zdjęciową, który wygrała klasa IA.

W części nieoficjalnej grupa uczniów z II B zainscenizowała krótką adaptację skeczu Kabaretu Moralnego Niepokoju pt: „Kopernik”.

Po zakończonym apelu uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami udali się do olsztyńskiego planetarium, gdzie obejrzeli seanse i pokazy oraz wzięli udział w interesujących eksperymentach fizycznych.

Organizatorzy

Możesz również polubić…

Skip to content