Wymiana Polsko-Niemiecka

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią wznowiliśmy kontakty ze szkołą partnerską w Niemczech.  19 kwietnia 2023 wyruszyliśmy w podróż do dalekiego Szwarcwaldu, gdzie byliśmy gośćmi Oken-Gymnasium w Offenburgu. Tu pod opieką nauczycieli pana Janna Kollera oraz pani Ewy Sobieraj braliśmy udział w bogatym różnorodnym projekcie, którego motywem przewodnim była historia II Wojny Światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii i kultury Żydów. Oprócz zajęć teoretycznych w szkole, mieliśmy okazję zwiedzić wiele miejsc ważnych dla tego tematu: średniowieczna mikwa w Offenburgu, cmentarze żydowskie, wielka Synagoga Pokoju w Strassburgu. W dzielnicy żydowskiej Strassburga obserwowaliśmy życie współczesne Żydów w Strassburgu: ich szkoły, sklepy, parki i wiele więcej…. .

Strassburg zrobił na nas ogromne wrażenie, dlatego odwiedziliśmy go aż 2 razy. Musieliśmy przecież zobaczyć ogromną Katedrę (Cathedrale Notre Dame de Strasbourg), klimatyczne uliczki starego Strassbourga, no i dzielnicę europejską jako siedzibę Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Parlamentu Europejskiego. Tu wzięliśmy udział w grze dotyczącej wiedzy o Unii Europejskiej – emocji było dużo.

A w wolnym czasie szukaliśmy wrażeń i wytchnienia pośród widowiskowej przyrody gór Szwarcwaldu. Niezapomniana była wędrówka przez winnice Rammersweier.

Tydzień szybko minął, za szybko. Ale pod koniec maja spotkamy się ponownie. Tym razem w Olsztynie!

Szkolną wymianę uczniów z partnerskim gimnazjum w Offenburgu prowadzimy dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.