Uczniowie z Offenburga w Olsztynie
Od 9 do 15 czerwca 2024 gościliśmy uczniów z Offenburga w ramach wymiany partnerskiej pomiędzy III LO i Oken- Gymnasium. Podczas wspólnie spędzonego tygodnia kontynuowaliśmy rozpoczęty w Niemczech projekt na temat antysemityzmu i II wojny światowej. W związku z tym tematem, w Muzeum Polin w Warszawie młodzież dowiedziała się więcej o życiu żydów w Polsce. Podczas warsztatów w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof uczestnicy wymiany poznali straszne warunki życia i śmierci więźniów. W Gdańsku, oprócz zwiedzania pięknego starego miasta i podziwiania panoramy z wieży mariackiej, uczniowie poznali w trakcie interaktywnej lekcji muzealnej dokładniej historię i przebieg II wojny światowej. Dzięki uprzejmości Fundacji Borussia mogliśmy zobaczyć żydowski Dom Pogrzebowy Bet Tahara i poznać twórczość jego architekta Ericha Mendelsohna, który urodził się w naszym mieście. Młodzież zaangażowała się też w sprzątnie pobliskiego cmentarza żydowskiego. Podczas zwiedzania Olsztyna przygotowanego przez licealistów w języku angielskim i niemieckim, uczestnicy wymiany zobaczyli, gdzie była dzielnica żydowska oraz gdzie znajdowały się dwie synagogi. Polscy i niemieccy uczniowie obejrzeli podczas warsztatów w szkole relacje osób ocalonych z obozów koncentracyjnych i krótki film, dlaczego należy pamiętać o holocauście. Uczniowie dali wyraz swojej solidarności z ofiarami i dołączyli do akcji #weremember oraz zapalili znicze na pobliskim cmentarzu upamiętniającym ofiary nazizmu.
Obok konfrontacji z tak wymagającym i trudnym tematem uczestnicy wymiany mieli wiele chwil wytchnienia. Wiele radości dostarczyły uczniom warsztaty przeprowadzane z pomocą publikacji PNWM: kartami „Fit for diversity” oraz książką do wymiany. Niemieccy uczniowie mieli też okazję poznać techniki pracy metodami krytycznego myślenia podczas lekcji języka angielskiego. W trakcie wizyty w stolicy byliśmy pod wrażeniem panoramy miasta ze szczytu Pałacu Kultury. Mile spędziliśmy czas nad morzem spacerując po molo w Sopocie. Uczniowie byli też zachwyceni zabawą na trampolinach w olsztyńskim „Space parku”. Gościom z Niemiec pokazaliśmy też naszą piękną plażę nad jeziorem Ukiel, gdzie pływaliśmy na rowerkach wodnych i przeprowadziliśmy podsumowanie naszego projektu. Mamy nadzieję, że przyjacielskie kontakty zawiązane podczas tej wymiany będą trwały nawet po jej zakończeniu. Wierzymy, że młodzież poznając te ciemne karty naszej historii, wyciągnie odpowiednie wnioski i będzie budować przyszłość w pokoju i przyjaźni.
Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe i merytoryczne naszego projektu w Polsce dotyczącego programu „Zachować pamięć”. Przyjazd uczniów z Offenburga nie byłby możliwy bez zaangażowania Fundacji Marii i Georga Dietrichów.
#PNWM
#wymianamłodzieży
#weremember