Niemiecka

 

Umowę o współpracy między III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie i Oken-Gymnasium w Offenburgu (Badenia – Wirtembergia, Niemcy) podpisali 12 października 1998r. dyrektorzy obu szkół: Witold Karpiński i Manfred Kopp. Doszło do tego dzięki zaangażowaniu pana Georga Diettricha.

Cele wymiany:
– Nawiązanie współpracy między szkołami, wykorzystywanie dobrych doświadczeń w działalności obu placówek.
– Poznanie się, współpraca i wspólna zabawa młodzieży.
– Poznanie życia w obu krajach poprzez uczestniczenie w codziennym funkcjonowaniu rodziny partnera
– Doskonalenie znajomości i umiejętności posługiwania się językiem niemieckim oraz poznawanie języka polskiego przez partnerów niemieckich.
– Uczestniczenie w zajęciach szkolnych – możliwość porównania szkolnictwa obu krajów.
– Poznanie kultury i zabytków miast regionu Schwarzwaldu oraz Warmii i Mazur.
– Poznanie piękna przyrody obu regionów.
– Prowadzenie wspólnych projektów.
Sponsorami wymiany w Polsce są: Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM/DPJW) oraz Urząd Miasta w Olsztynie.

Informacje o partnerze
Historia Oken-Gymnasium sięga 1875 roku, kiedy to utworzona zostala jako jedyna w Offenburgu realna szkoła żeńska. Po drugiej wojnie światowej szkoła przybrała nazwę Oken-Gymnasium. Do Oken-Gymnasium uczęszcza 728 uczniów w wieku od 10 do 18 lat (5-13 klasa). Szkoła zatrudnia 64 nauczycieli. Oferuje swym uczniom szereg kółek zainteresowań np. : chór, zajęcia teatralne, siatkówka, big-band oraz dwa profile kształcenia: przyrodniczy i językowy. Wszyscy uczniowie uczą się języka angielskiego i francuskiego, a w profilu językowym również łaciny. Oken-Gymnasium współpracuje również ze szkołą z Lons-le-Saunier we Francji oraz od roku 2000/2001 z Lakeshore High School w Stevensville (Michigan) w USA.
Lorenz Oken (1779-1851) – patron Oken-Gymnasium – urodził się w Bohlsbach koło Offenburga. Był synem rolnika, studiował medycynę we Freiburgu, a później przeniósł się do Getyngi, gdzie zdobył uprawnienia do prowadzenia wykładów.W 1807 roku objął w Jenie stanowisko profesora nauk medycznych. Przejawiał szczególne zamiłowanie do filozofii i nauk ścisłych. W kolejnych latach opublikował całą serię prac przyrodniczo – filozoficznych i przyrodniczo – historycznych. Za główne dzieło Okena uważa się 13-tomową „Historię naturalną wszystkich stanów” wydaną po raz pierwszy w latach 1833 – 1841. W 1816r. otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Gießen. w dziedzinie filozofii. W 1833 roku objął stanowisko profesora historii naturalnej w Zurychu i pracował tam do końca swego życia.


Wymiana 2024 – ciąg dalszy

Uczniowie z Offenburga w Olsztynie

 Od 9 do 15 czerwca 2024 gościliśmy uczniów z Offenburga w ramach wymiany partnerskiej  pomiędzy III LO i Oken- Gymnasium. Podczas wspólnie spędzonego tygodnia kontynuowaliśmy rozpoczęty w Niemczech projekt na temat antysemityzmu i II wojny światowej. W związku z tym tematem, w Muzeum Polin w Warszawie młodzież dowiedziała się więcej o życiu żydów w Polsce. Podczas warsztatów w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof uczestnicy wymiany poznali straszne warunki życia i śmierci więźniów. W Gdańsku, oprócz zwiedzania pięknego starego miasta i podziwiania panoramy z wieży mariackiej, uczniowie poznali w trakcie interaktywnej lekcji muzealnej dokładniej historię i przebieg II wojny światowej. Dzięki uprzejmości Fundacji Borussia mogliśmy zobaczyć żydowski Dom Pogrzebowy Bet Tahara i poznać twórczość jego architekta Ericha Mendelsohna, który urodził się w naszym mieście. Młodzież zaangażowała się też w sprzątnie pobliskiego cmentarza żydowskiego. Podczas zwiedzania Olsztyna przygotowanego przez licealistów w języku angielskim i niemieckim, uczestnicy wymiany zobaczyli, gdzie była dzielnica żydowska oraz gdzie znajdowały się dwie synagogi. Polscy i niemieccy uczniowie obejrzeli podczas warsztatów w szkole relacje osób ocalonych z obozów koncentracyjnych i krótki film, dlaczego należy pamiętać o holocauście. Uczniowie dali wyraz swojej solidarności z ofiarami i dołączyli do akcji #weremember oraz zapalili znicze na pobliskim cmentarzu upamiętniającym ofiary nazizmu.

Obok konfrontacji z tak wymagającym i trudnym tematem uczestnicy wymiany mieli wiele chwil wytchnienia. Wiele radości dostarczyły uczniom warsztaty przeprowadzane z pomocą publikacji PNWM: kartami „Fit for diversity” oraz książką do wymiany. Niemieccy uczniowie mieli też okazję poznać techniki pracy metodami krytycznego myślenia podczas lekcji języka angielskiego. W trakcie wizyty w stolicy byliśmy pod wrażeniem panoramy miasta ze szczytu Pałacu Kultury.  Mile spędziliśmy czas nad morzem spacerując po molo w Sopocie. Uczniowie byli też zachwyceni zabawą na trampolinach w olsztyńskim „Space parku”. Gościom z Niemiec pokazaliśmy też naszą piękną plażę nad jeziorem Ukiel, gdzie pływaliśmy na rowerkach wodnych i przeprowadziliśmy podsumowanie naszego projektu. Mamy nadzieję, że przyjacielskie kontakty zawiązane podczas tej wymiany będą trwały nawet po jej zakończeniu. Wierzymy, że młodzież poznając te ciemne karty naszej historii, wyciągnie odpowiednie wnioski i będzie budować przyszłość w pokoju i przyjaźni.

Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe i merytoryczne naszego projektu w Polsce dotyczącego programu „Zachować pamięć”. Przyjazd uczniów z Offenburga nie byłby możliwy bez zaangażowania Fundacji Marii i  Georga Dietrichów.

#PNWM

#wymianamłodzieży

#weremember


Wymiana 2024

Kolejny raz młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaj Kopernika miała okazję wziąć udział w wymianie uczniowskiej i spotkać się z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły OKEN -Gymnasium w Offenburgu. W dniach 06-14.04.2024 sześciu uczniów z Polski i pięciu uczniów z Niemiec pod opieką p. Moniki Rozmierskiej i p. Janna Koller realizowała projekt „Śladami antysemityzmu i II Wojny Światowej” wspierany przez Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży i Stowarzyszenie Marii i Georga Dietrichów.
Po długiej podróży autokarem grupa z Polski przybyła do Offenburga i została odebrana przez rodziny goszczące. W poniedziałek jak zwykle wszyscy poszli do szkoły, tym razem gimnazjum. Po powitaniu przez dyrekcję i nauczycieli, młodzież brała udział w warsztatach na temat wydarzeń związanych z II Wojną Światową. Polscy uczniowie mieli też okazję wziąć udział w lekcjach matematyki, angielskiego i muzyki. Po południu udaliśmy się na wędrówkę w góry „Weinberg” i podziwialiśmy przepiękne krajobrazy z winnicami. Następnego dnia zwiedzaliśmy Offenburg pod kontem historii i religii Żydów. Młodzież poznała średniowieczną mykwę, czyli rytualną łaźnię. Po drodze do muzeum przewodniczka pokazała nam „Stolpersteine”, kamienie upamiętniające osoby, które zginęły podczas II Wojny Światowej. W muzeum została przybliżona nam historia żydowskiej rodziny Cohn pochodzącej z Offenburga. Po południu wróciliśmy do szkoły, by więcej dowiedzieć się o kulturze i religii żydowskiej, na temat której młodzież stworzyła plakaty. Uczniowie wysłuchali również przemówienia niemieckiego ministra Roberta Habeck na temat antysemityzmu i tolerancji w obliczu najnowszych wydarzeń w Izraelu. W środę poznaliśmy podziemia Offenburga, przewodniczka pokazała nam piwnice pod miastem i opowiedział w języku angielskim o ich historii i zastosowaniu. Po południu wszystkie rodziny goszczące zabrały polskich uczniów do największego w Niemczech parku rozrywki „Europa Park”, gdzie było mnóstwo ekscytujących atrakcji. Kolejnego dnia w programie mieliśmy wycieczkę pociągiem do Strasburga, urokliwego miasta we Francji. Spacer malowniczymi uliczkami przez dzielnice „Petit France” zakończył się przy katedrze („Münster”.) Zwiedziliśmy wnętrze tego pięknego kościoła i wspięliśmy się na wieżę, skąd podziwialiśmy Strasburg. W piątek wyruszaliśmy pociągiem do Haslach, gdzie odbyliśmy 10 km wędrówkę tzw. drogą pamięci do miejsca po byłym obozie pracy. Uczniowie przygotowali po polsku i niemiecku najważniejsze wiadomości o pięciu stacjach tej drogi (dworzec, masowy grób, obóz „boisko sportowe”, obóz przy rzece Kinzig, strażnicy). Po dotarciu do miejsca pamięci zwanym „Vulkan” przewodnik opowiedział nam o ciężki warunkach życia w obozie pracy. W drodze powrotnej poznaliśmy jeszcze małe miasteczko Gengenbach, w którym zwiedziliśmy wystawę prac niemieckiego artysty Olafa Hajek pt. „Paradies”. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy z naszymi rodzinami goszczącymi, a po popołudniu pożegnaliśmy się z nowymi przyjaciółmi, ich rodzinami i wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.
Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec w czerwcu w Olsztynie!
#PNWM
#wymianamłodzieży


Wymiana 2023

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią wznowiliśmy kontakty ze szkołą partnerską w Niemczech.  19 kwietnia 2023 wyruszyliśmy w podróż do dalekiego Szwarcwaldu, gdzie byliśmy gośćmi Oken-Gymnasium w Offenburgu. Tu pod opieką nauczycieli pana Janna Kollera oraz pani Ewy Sobieraj braliśmy udział w bogatym różnorodnym projekcie, którego motywem przewodnim była historia II Wojny Światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii i kultury Żydów. Oprócz zajęć teoretycznych w szkole, mieliśmy okazję zwiedzić wiele miejsc ważnych dla tego tematu: średniowieczna mikwa w Offenburgu, cmentarze żydowskie, wielka Synagoga Pokoju w Strassburgu. W dzielnicy żydowskiej Strassburga obserwowaliśmy życie współczesne Żydów w Strassburgu: ich szkoły, sklepy, parki i wiele więcej…. .

Strassburg zrobił na nas ogromne wrażenie, dlatego odwiedziliśmy go aż 2 razy. Musieliśmy przecież zobaczyć ogromną Katedrę (Cathedrale Notre Dame de Strasbourg), klimatyczne uliczki starego Strassbourga, no i dzielnicę europejską jako siedzibę Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Parlamentu Europejskiego. Tu wzięliśmy udział w grze dotyczącej wiedzy o Unii Europejskiej – emocji było dużo.

A w wolnym czasie szukaliśmy wrażeń i wytchnienia pośród widowiskowej przyrody gór Szwarcwaldu. Niezapomniana była wędrówka przez winnice Rammersweier.

Tydzień szybko minął, za szybko. Ale pod koniec maja spotkamy się ponownie. Tym razem w Olsztynie!

Szkolną wymianę uczniów z partnerskim gimnazjum w Offenburgu prowadzimy dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

    

 


W maju 2023 odbyła się rewizyta naszych partnerów z Offenburga. Pokazaliśmy im Olsztyn
wraz z jego zabytkami oraz zawieźliśmy do stolicy mazurskich krajobrazów – Mikołajek, aby
mogli zachwycić się jeziorami i lasami regionu. Rejs motorówkami po jeziorach mazurskich
był niewątpliwie atrakcją spotkania. A zaraz po nim pobyt na molo i na plaży w Sopocie.
Zajęcia rekreacyjno-wodne dopełniły warsztaty językowo-kulturoznawcze w Centrum
Mniejszości Niemieckiej w ramach Kampanii Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Bilingua. Mimo tak atrakcyjnych zajęć: zabaw, animacji i rekreacji wodnej, uczniowie jednak
nadal zgłębiali temat edukacyjny spotkania: „Historia II wojny światowej oraz kultura i dzieje
narożu żydowskiego” W tym celu odbyły się dwa pouczające spotkania na temat dziejów
narodu żydowskiego: z panią dyrektor Fundacji Borussia Kornelią Kurowską w domu
Mendelsohna i panią Krystyną Szter w barczewskiej synagodze. Projekt dopełniło też
odwiedzenie miejsc dot. pamięci o II wojny światowej: była kwatera Hiltera w Wilczym
Szańcu i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Ponadto spotkanie pozwoliło przybliżyć uczniom z Offenburga sylwetkę patrona Szkoły
Mikołaja Kopernika w Olsztyńskim Roku Kopernika przez spotkania z pracownikami
Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.
Nasza wymiana szkolna jest dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży
w Warszawie.

 


Skip to content