Czechy (Praga) 10 -15 lipca – Eleonora Ogińska- Horbacz, Izabela Kulbaba
EFFECTIVE PEDAGOGIES FOR 21ST-CENTURY LEARNING
Kurs został zorganizowany przez Europass teacher Academy i jego tematyka zawierała następujące zagadnienia: praca metodą projektu, metoda odwróconej klasy, uczenie wspomagane technologią czy krytyczne / kreatywne myślenie. Nauczyciele z całej Europy i Wyspy Reunion dyskutowali na temat problemów współczesnej szkoły i sposobach przezwyciężenia tych trudności. Uczestnicy mobilności wspólnie z przewodnikiem odkrywali tajemnice praskich zabytków, uczestniczyli w grze miejskiej, spacerowali szlakiem rzeźb Davida Cernego i degustowali czeskie specjały. Pobyt w Pradze był okazją do nawiązania wielu ciekawych znajomości.
Nicea- czerwiec 2023
Po raz pierwszy uczestniczyłam w mobilności Erasmus , więc całe doświadczenie było dla mnie nowe i szczerze mówiąc nie wiedziałam czego się spodziewać. Wybrałam kurs 4K , czyli Kreatywność, Kooperacja, Komunikacja, Krytyczne Myślenie. Decyzja była podyktowana ciekawością i moimi zainteresowaniami związanymi z Krytycznym Myśleniem oraz praktycznym przełożeniem kursu na moją pracę . Niewątpliwą zaletą szkolenia była wymiana doświadczeń z uczestnikami kursu z Niemiec, Estonii, Słowacji , Włoch i Polski oraz sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Inną korzyścią była praktyczność treningu. Strategie rozwijające najbardziej pożądane umiejętności XXI wieku były przedstawiane w postaci warsztatów. Można więc powiedzieć , że eksperymentowaliśmy na żywym organizmie, wchodząc w rolę ucznia.
Zajęcia kończyły się o 13.30, więc nie mogło zabraknąć kąpieli morskich, plaż Lazurowego Wybrzeża i pysznej kawy z croissantem. W Nicei każdy znajdzie coś dla siebie np. ustronne miejsca dla nieprzepadających za tłumami, muzea z pracami słynnych artystów t.j. P. Picasso, H. Matisse, M. Chagall, perełki architektury, tor Formuły 1 w Monako, malownicze wybrzeże, przepiękne porty z wielkimi jachtami i nie tylko. Było to jedno z niezapomnianych doświadczeń i na pewno wrócę tam jeszcze raz.
Włochy Florencja 22-27.05.2023 – Elżbieta Andrasz, Danuta Gomolińska
W kursie uczestniczyły 2 osoby: Pani Danuta Gomolińska – dyrektor III LO i Pani Elżbieta Andrasz – nauczyciel religii i filozofii. Kurs Discovering Renaissance Art in Florence miał charakter teoretyczno- praktyczny. Zajęcia przedpołudniowe to wykłady nt. podstawowych założeń epoki renesansu. Po przerwie grupa z przewodnikiem zwiedzała muzea, galerie, kościoły i naocznie podziwiała dzieła artystów renesansu: Galerię Uffizi, Bergello Museum, Opera del Duomo, katedrę Santa Maria del Fiore, bazyliki Santa Maria Novella i Santa Croce.
Uczestnicy Kursu poznali podstawowe założenia i główne idee renesansu. Podziwiali dzieła trzech największych mistrzów tej epoki: Leonardo da Vinci, Michała Anioła,, Rafała Santi.. Zapoznali się z historią rodziny Medyceuszy i jej rolą w sponsorowaniu sztuki renesansowej. Kurs usystematyzował i uzupełnił wiedzę nauczycieli o pięknie sztuki renesansowej.
Francja (Nicea) – 27.03-01.04.2023 – Paulina Kałędkowska, Maria Pietkiewicz
KURS: Digital Citizenship and Media Literacy: Sharing the Responsibility
Podczas tego kursu uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą moralności i konsekwencji działań online – tj. co stanowi bycie dobrym „obywatelem cyfrowym”.
Nauczyciele podnieśli swoją świadomość dotyczącą złożonych problemów osobistych i społecznych związanych z umożliwianiem uczniom pracy, nauki i interakcji online. Kurs podkreślił również znaczenie nauczycieli, którzy mają kierować swoimi uczniami w zakresie zachowań, które zapewnią im bezpieczeństwo w środowiskach internetowych.
Uczestnicy otrzymali przykłady praktyk zaprojektowanych w celu zapewnienia tego, by uczniowie (i nauczyciele) byli dobrze poinformowani o tym, jak wygląda i czuje się odpowiedzialny „obywatel cyfrowy”. Odnosi się to do umiejętności korzystania z mediów, w tym w jaki sposób kierować uczniami w zdobywaniu umiejętności i kompetencji cyfrowych, jak promować umiejętności cyfrowe oraz zwalczać dezinformację, jak oceniać i filtrować dane, informacje i treści cyfrowe, jak chronić urządzenia i ludzi poprzez ostrożne udostępnianie danych osobowych, a także zdrowie i dobre samopoczucie.
Hiszpania (Malaga) – 6-10.03.2023 – Monika Fydrych, Izabela Kulbaba, Eleonora Ogińska-Horbacz, Sylwia Płaszczyńska-Capłap
Do Malagi po uważność i dobrostan dla siebie i Uczniów
W dniach 6 – 10 marca 2023 wzięłyśmy udział w kursie Mindfulness w Maladze (Hiszpania).
Program kursu obejmował rozwój umiejętności uważnego doświadczania tego, co dzieje się wokół nas w obecnej chwili, bez osądzania i poddawania się presji codziennego życia.
Najlepszymi narzędziami służącymi do rozwijania uważności na co dzień okazały się
skupienie na oddechu, rozeznanie we własnych emocjach, stawianie granic oraz słuchanie
sygnałów płynących z ciała. Uważność i pielęgnowanie własnego dobrostanu to w obecnej
rzeczywistości szkolnej niezbędnik zarówno nauczyciela jak i ucznia. Cenną wiedzę z zakresu psychologii i wewnętrznego rozwoju przyswajałyśmy w niezwykle gościnnych progach hiszpańskiego centrum szkoleniowego Idevelop, pod okiem życzliwej, otwartej na drugiego człowieka, wszechstronnej instruktorki Iris Gonzales. Natomiast fakt, że wszystko to odbywało się w tętniącej życiem i słoneczną wiosną atmosferze portowego miasta wybrzeża Costa del Sol, gdzie nie brakuje imponującej roślinności, muzeów, zabytków, urokliwych kafejek serwujących paellę i tapas oraz dźwięków poruszającego serce flamenco, sprawia, iż cały wyjazd możemy śmiało nazwać przygodą życia.