Kurs: Malta 27 maja-1 czerwca 2024 Artificial Intelligence for Education. Exploring the frontiers of ICT
Uczestnik: Joanna Witkiewicz Purta
Pierwszym celem było oswojenie tematu Sztucznej Inteligencji i poznanie narzędzi oraz aplikacji, ich możliwości i niestety pewnych ograniczeń. Następny krokiem były praktyczne ćwiczenia z narzędziami, najpierw przydatnymi dla nauczycieli , takimi jak Almanack, Perplexity, Claude, Gemini, Diffit, Twee w przygotowaniu planu lekcji, źródeł w postaci tekstów, obrazów i filmów, kreatywnych ćwiczeń związanych z najróżniejszymi tematami. Jedną z miłych niespodzianek był fakt, że sztuczną inteligencję można połączyć z rutynami krytycznego myślenia- co dla naszej szkoły uczestniczącej kolejny rok w Szkole Krytycznego Myślenia jest dodatkową zaletą. Później ćwiczenia dotyczyły aplikacji dla uczniów ( Mizou, Snorkl czy czynnik immersyjny w wersji online dokumentu Word. Kurs spełnił wszystkie oczekiwania i nadzieje. Dał mnóstwo inspiracji do pracy, otworzył nowe możliwości dla obu grup nauczycieli i uczniów.
Danuta Gomolińska – kurs: Rediscovering the roots of democracy from ancient Greece to the European Union – ,,Odkrywanie na nowo korzeni demokracji: od starożytnej Grecji do Unii Europejskiej’’
Grecja (Ateny) – 29.04 – 04.05.2024
Uczestnictwo w kursie było okazją do zgłębienia historii, kultury i języka greckiego. Dużo miejsca poświęcono dyskusji na temat wpływu demokracji starożytnej Grecji na współczesne systemy demokratyczne. Kursanci, którzy pochodzili z różnych krajów europejskich ( takich jak Francja, Holandia, Belgia, Finlandia, Rumunia, Szwecja, Niemcy) skupiali się nad tym jak możemy promować wartości demokratyczne we współczesnej szkole. Jest to szczególnie ważne w zróżnicowanych kulturowo społeczeństwach. Dzielono się pomysłami dotyczącymi tego jak możemy kształtować demokratyczne postawy uczniów, jak możemy rozwiązywać konflikty z poszanowaniem potrzeb każdej ze stron oraz wspierać uczniów w stawaniu się aktywnymi członkami społeczeństw włączających. Uczestnicy kursu zastanawiali się również jak promować Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Wszystko to miało miejsce wśród antycznych zabytków i pięknych krajobrazów Aten 🙂
Kurs: Narzędzia cyfrowe w nauczaniu kompetencji 4K (komunikacji, kooperacji, kreatywności, krytycznego myślenia)
Portugalia (Lizbona) – 4-8 marca 2024: Monika Fydrych, Eleonora Ogińska- Horbacz, Izabela Kulbaba
Goosechase, Torrance test, Genially, Czat GPT, Conker,..to zaledwie kilka z wielu aplikacji tworzących osobliwe, cyfrowe uniwersum, którego częścią, w ramach dobrodziejstw programu Erasmus Plus, stały się, na początku marca, trzy językowczynie naszej szkoły. Nadrzędny cel tego tygodniowego metodycznego wyzwania był jasny-przyswojenie strategii wdrażania kompetencji 4k ( komunikacja,kreatywność, współpraca, krytyczne myślenie) do zajęć szkolnych z wykorzystaniem zasobów sztucznej inteligencji.
Jednocześnie, to lizbońskie wydarzenie stało się okazją do nawiązania międzynarodowych, międzyszkolnych relacji, zagęszczających sieć
powiązań naszego liceum z innymi europejskimi placówkami. Oczywiście wszystko w ramach programu Erasmus Plus:)
Dofinansowane z UE