Planowane klasy

 

III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Olsztynie

REKRUTACJA 2025/2026

 

W roku szkolnym  2025 / 2026  planowane są następujące oddziały:
Symbol oddziału  

Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym

 

 

Język obcy w rozszerzeniu 

 

Język obcy na podstawie
 

1A

30 miejsc

biologia + chemia + język obcy

 

 

 angielski lub

niemiecki

angielski

niemiecki

francuski

 

 

1 B

30 miejsc

 

matematyka + geografia lub informatyka
+ język obcy

 

 

 angielski lub

niemiecki

angielski

niemiecki

francuski

 

1 C

30 miejsc

język polski + geografia lub wiedza o społeczeństwie
+ język obcy
angielski lub

niemiecki

angielski

niemiecki

francuski

 

Klasa 1A

Klasa 1A jest klasą biologiczno-chemiczną i ma na celu przygotowanie ucznia do podjęcia studiów medycznych, biologicznych, biotechnologicznych, farmaceutycznych, weterynaryjnych oraz z zakresu innych kierunków biochemicznych. 

Informacje szczegółowe dotyczące przedmiotów rozszerzonych:

W klasie 1A uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zwiększonym wymiarze godzin zajęć laboratoryjnych z biologii i chemii. Chętni biorą udział w Olimpiadzie Biologicznej, Olimpiadzie Ekologicznej. III LO cyklicznie organizuje zawody podstawowe Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Uczniowie wybitnie uzdolnieni, po rekomendacji Dyrektora Szkoły, mogą uczęszczać na zajęcia razem ze studentami na UWM, odbywa się to równolegle z nauką w liceum. Wybierając klasę 1A, uczniowie przygotowują się również do olimpiad i konkursów chemicznych: Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej, Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. Prof. Antoniego Swinarskiego UMK w Toruniu, Konkursu Chemicznego ,, Wygraj indeks” Politechniki Gdańskiej, Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej ,, O diamentowy Indeks” Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, Ogólnopolskiego Turnieju All – Chemicznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie  i innych  znajdujących się w ofercie wyższych uczelni.

Szkoła oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z biologii oraz chemii. W tym celu przeprowadza się liczne testy diagnostyczne oraz atrakcyjne zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Uczniowie III LO mają w swoim dorobku liczne sukcesy uzyskując tytuły laureatów, finalistów konkursów i olimpiad przedmiotowych lub zdobywając indeksy na uczelnie wyższe. W szkole znajduje się dobrze wyposażona pracownia biologiczna i chemiczna.


Klasa 1B
Wybór klasy 1B umożliwia uczniom oprócz realizacji podstawy programowej na poziomie rozszerzonym z matematyki rozwój ich indywidualnych zainteresowań. Uczniowie wybierają obowiązkowo jedno z rozszerzeń spośród następujących przedmiotów: geografia, informatyka. Oprócz standardowego toku kształcenia na poziomie rozszerzonym w ramach każdego przedmiotu oferowane są projekty edukacyjne oraz zajęcia wykraczające poza podstawę programową.

Informacje szczegółowe dotyczące przedmiotów rozszerzonych:

Uczniowie klasy 1B mogą wziąć udział w Konkursie Matematycznym Wojskowej Akademii Technicznej, bo jako jedyne liceum w Olsztynie jesteśmy szkołą patronacką WAT-u.  Tylko uczniowie szkół patronackich mogą brać udział w tym konkursie, a nagrodami są między innymi: roczne stypendium na pierwszym roku WAT-u lub bezpłatne zakwaterowanie przez pierwszy rok studiów.

W ramach zgłoszonej innowacji pedagogicznej uczniowie uczą się matematyki również po angielsku, gdyż na lekcji korzystają  z  amerykańskiej platformy internetowej. Mogą też przygotować się do matury pisząc własne artykuły matematyczne i publikując je w warmińsko-mazurskiej strefie matematycznej. Tym samym zdobywają umiejętności posługiwania się programami komputerowymi, umożliwiającymi zapis tekstów naukowych, co  może być pomocne w czasie studiów.

Na zajęciach korzystamy z oferty Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie – klasy dwa razy w roku szkolnym uczestniczą w pokazach filmów  popularnonaukowych i prezentacjach doświadczeń fizycznych przeprowadzonych przez pracowników Planetarium. Uczniowie mają również możliwość udziału w piknikach naukowych rozwijających umiejętność obserwacji nocnego nieba za pomocą dostępnych przyrządów optycznych. Młodzież uczestniczy w konkursach: EUREKA, Polsko – Ukraińskim Konkursie LWIĄTKO, i Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym. 

Jeśli uczeń  wybierze informatykę jako przedmiot rozszerzony, będzie mógł od podstaw uczyć się programować aplikacje z wykorzystaniem języków python, c++ i javascript.  Dodatkowo wykorzystać środowisko unity i grafikę komputerową do tworzenia aplikacji.

Uczniowie, którzy wybiorą rozszerzoną geografię będą mogli brać udział w wycieczkach zagranicznych (Litwa) jak i krajowych (np. rezerwat Źródła Łyny), rajdach turystycznych.



Klasa 1C

Wybór klasy 1C umożliwia uczniom, oprócz realizacji podstawy programowej na poziomie rozszerzonym z języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie, rozwój ich indywidualnych zainteresowań humanistycznych. Oprócz standardowego toku kształcenia na poziomie rozszerzonym w ramach każdego przedmiotu oferowane są projekty edukacyjne oraz zajęcia wykraczające poza podstawę programową. Trzeci przedmiot  rozszerzony to język obcy do wyboru: język angielski lub język niemiecki (z możliwością przystąpienia do certyfikatu DSD II). Absolwenci tej klasy studiują prawo, filologię polską, administrację, bezpieczeństwo narodowe,  filologię angielską, filologię germańską, filozofię, dziennikarstwo i komunikację społeczną, analitykę i zarządzanie publiczne, analizę i kreowanie trendów, historię, politologię i stosunki międzynarodowe, socjologię, lingwistykę, logopedię, nauki o rodzinie, pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, pedagogikę specjalną, teatrologię i kierunki pokrewne.

Informacje szczegółowe dotyczące przedmiotów rozszerzonych:

Rozszerzenie z języka polskiego jest dla osób ambitnych, ciekawych świata, o szerokich horyzontach i dla tych, którzy poszukują uniwersalnych prawd o świecie i człowieku. Klasa współpracuje z UWM, Stowarzyszeniem Borussia, Teatrem im. Stefana Jaracza, Galerią BWA, Wydziałem Prawa i Administracji UWM, IPN i Archiwum Państwowym w Olsztynie. Uczniowie biorą udział w licznych Olimpiadach np.: Literatury i Języka Polskiego, Historycznej, Olimpiadzie Wiedzy o Mediach. Dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Olsztynie w szkole funkcjonuje Galeria Sztuki, gdzie prezentowane są oryginalne dzieła sztuki, a do dyspozycji szkolnych twórczych umysłów pozostaje „Kreatywna ściana”. Szkoła promuje uczniów piszących poezję oraz utalentowanych muzycznie.

Uczniowie realizując program z wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym będą mogli zdobywać wiedzę i umiejętności zarówno w sposób tradycyjny jak i innowacyjny. Lekcje będą prowadzone z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego, w formie wykładów, metodą problemową, z analizą tekstów oraz ćwiczeń. Zajęcia prowadzone są w przyjaznej atmosferze, pełnej życzliwości i tolerancji. Uczniowie będą mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami IPN, AK Klubu Sybiraka, cyklicznych wykładach prowadzonych przez profesorów Wydziału Prawa UWM. Istnieje możliwość udziału w wycieczkach do Wilna, Sejmu RP, Rady Miasta, Sądu. Uczniowie będą mogli brać udział w Olimpiadach i Konkursach przedmiotowych: Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej, Olimpiada Wiedzy o Prawie.

Uczniowie z profilu humanistycznego chętnie biorą udział w projektach i akcjach prowadzonych przez szkolną bibliotekę jak „Pojedynek na miny”, „Pierwsze wiersze”, Grupa teatralna „Mimo”.

Przedmioty punktowane

Przejdź do treści