[foogallery id=”16928″]

Święto Edukacji Narodowej społeczność III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie obchodziła w tym roku w gościnnych murach Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie.
Wśród zaproszonych gości byli obecni: Pan doktor Andreas Gross, przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych: Prezes Zarządu Okręgu Pan Marcin Kus, Prezes Koła „Zatorze” Pan Eugeniusz Pacewicz, Wiceprezes Koła „Zatorze” Pan Stanisław Witek, Członek Zarządu Pan Stanisława Anculewicz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół III LO w Olsztynie w osobach: Przewodniczącego Stowarzyszenia Pana Andrzeja Kurowskiego i Pani Katarzyny Frankowiak oraz Pani Alicji Bogdanowicz.
Jak co roku w uroczystości uczestniczyli licznie przybyli emerytowani nauczyciele III LO w Olsztynie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły. Na widowni Teatru Jaracza zasiedli uczniowie klas drugich i trzecich. Pierwsze klasy z wychowawcami uczestniczyły w tym czasie w „Otrzęsinach”.
Uroczystość rozpoczęła Laura Misiewicz witając wszystkich i składając serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W swoim wystąpieniu przypomniała genezę tego święta.
Pani Dyrektor, Danuta Gomolińska i Przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół III LO, Pan Andrzej Kurowski, po raz pierwszy w historii szkoły wręczyli Międzynarodową Honorową Maturę III LO w Olsztynie. Jej Laureatem został pan doktor Anderas Gross, nauczyciel z Niemiec, z którym szkoła od lat współpracuje przy międzynarodowym certyfikacie znajomości języka niemieckiego Deutsches Sprachdiplom II, człowiek bardzo uczynny i serdeczny, Przyjaciel naszego Liceum. Honorowy Maturzysta zaskoczył wszystkich zwracając się do zebranych po polsku. Przez lata pobytu w naszym kraju, pan Gross świetnie opanował język polski.
Następnie wyróżniający się nauczyciele i pracownicy III LO otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły. Do tego grona należą: p. Katarzyna Gwiazda, p. Dawid Kazański, p. Ewa Kowalska, p. Zofia Kozłowska, p. Agnieszka Kubińska, p. Anna Macikowska, p. Tomasz Majchrowicz, p. Maria Nagadowska, p. Eleonora Ogińska – Horbacz, p. Maria Pukianiec, p. Jadwiga Rutkowska, p. Ewa Sobieraj, p. Bożenna Stempniak.
Następnie głos zabrał Prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Pan Marcin Kus, który dokonał odznaczenia pani Dyrektor Danuty Gomolińskiej najwyższym wyróżnieniem związkowym „Za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów”.
Po części oficjalnej odbył się spektakl przygotowany przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie pod tytułem „Amadeusz”.